Site Overlay

Živiny v pôde a ich účinky na chilli.

Zdravím Vás chillimajstri,

Uplynuli už dva mesiace od zaklíčenia. Rastliny sa momentálne ako ste si iste všimli nachádzajú v kelímkoch a pripravujú sa na vysadenie do fólie. Práve toto obdobie zaklíčenia v kelímkoch je  pre ďalší vývoj rastliny veľmi dôležitý. V tejto fáze sa rozhoduje o tom, v akom stave sa rastlinka „presťahuje“ pod fóliu. Pokiaľ ste už niečo indoor v minulosť pestovali, iste mi dáte za pravdu, že je veľmi dôležité jednotlivé rastliny pozorovať a sledovať ako sa im darí, ako vyzerá ich celkový habitus. Už len malé náznaky na listoch alebo v raste rastliny nám totiž môžu prezradiť, či im niečo chýba resp. má niečoho priveľa.

Samozrejme pre rastliny sú rozhodujúce živiny v substráte alebo pôde a našou úlohou je dbať na ich správny pomer. V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o dôležitých prvkoch v pôde, o tom aké účinky má ich nedostatok alebo prebytok na rastliny. Tak poďme na to:

1, Dusík (N)

Dusík potrebujú rastlinky hlavne vo fáze rastu. Mladé rastlinky sa vyznačujú najväčšou spotrebou dusíka.

Nedostatok:  – pri nedostatku je rastlina veľmi malá, listy sú bledozelené a celkovo pôsobí rastlina veľmi slabo. Často sa stáva, že rastliny s malým množstvom dusíka ani nezarodia, prípadne sa plody vyvíjajú veľmi pomaly.

Nadbytok : – v takomto prípade sa rastline veľmi darí. Jej vegetatívna fáza sa predlžuje a často sa stáva,že nástup kvetov sa oneskorí (reprodukčná fáza sa posunie). Listy majú zdravú sýto zelenú farbu. Pri nadbytku dusíka sa znižuje príjem draslíka a bóru.

deficit N
Obrázok č.1 – rastlina s nedostatkom dusíka. Typické slabo zelené sfarbenie listov.

 

2, Draslík (K)

Rovnako dôležitý ako dusík. Narozdiel od  dusíka pôsobí ako katalyzátor pre cukry v rastlinných bunkách. Čím viac ho obsahuje rastlina, tým je odolnejšia proti spáleniu slnkom. Celkovo draslík spevňuje rastliny a robí ju odolnejšou proti škodcom a chorobám.

Nedostatok: -listy majú nezdravú zelenú farbu. Častokrát sú okraje listov hnedé. V reprodukčnej fáze kvety mutujú a nemajú prirodzený tvar.

Nadbytok: – na listoch sa vytvárajú hnedé škvrnky (draslík sa hromadí v malých zhlukoch). Pri veľkom nadbytku draslíka sa znižuje príjem vápnika, horčíka a bóru.

deficit draslíka, nedostatok živín
Obrázok č.2 – Takto vyzerajú listy pri nedostatku draslíka.

3, Fosfor (P)

Fosfor sa nachádza v rastline len v malom množstve oproti prvým dvom prvkom. Chilli spotrebujú najviac fosforu pri tvorbe koreňov. To znamená, že hlavný prísun fosforu musíme zabezpečiť rastline v prvých fázach rastu. Fosfor sa však ťažko vstrebáva zo substrátu. Avšak ak zabezpečíme stabilné podmienky s teplotou 20 – 28 °C, mladé rastliny budú schopné si dopĺňať tento dôležitý prvok.

Nedostatok: – spomalí sa rast koreňov, čo má za následok nižšiu stabilitu rastliny a slabší vzrast. Ak má rastlina málo fosforu nemôžme čakať od nej bohatú úrodu.

Prebytok:dobrá správa je, že ak to aj náhodou preženieme s fosforom pri hnojení, nehrozí žiadne „predávkovanie“.

nedostatok fosforu
Obrázok č.3 – Porovnanie dvoch rastlín toho istého druhu. Vpravo má rastlina dostatok fosforu, tá vľavo nedostatok.

4, Vápnik (Ca)

Tak ako aj v ľudskom tele, aj u rastlinách slúži vápnik na spevnenie stien buniek. Tým sa zvyšuje odolnosť proti chorobám a škodcom. Vápnik tiež pôsobí ako katalyzátor na stavebný materiál. Sústreďuje sa do kvetov a plodov. Príjem vápnika negatívne ovplyvňuje kyslosť substrátu, ale aj vysoký obsah draslíka a horčíka v zemi.

Nedostatok: – málo vápnika spôsobuje vädnutie starých listov a pri mladých sa vytvárajú uschnuté špičky a hrany. Ovplyvňuje aj rast koreňov.

Prebytok: – pri prebytku musíme byť tiež opatrný. Ak to preženieme s vápnikom, môže to spôsobiť škodlivé zmeny na rastlinách – alkalizáciu.           S prebytkom vápnika sa zároveň znižuje príjem bóru, medi , železa a mangánu.

nedostatok vapnika
Obrázok č.4 – Skrútenie a vädnutie listov pri nedostatku vápnika

5, Horčík (Mg)

Ako vápnik, tak aj horčík je katalyzátor pre stavebný materiál v rastline. Horčík, fosfor a bór majú najväčší význam pri tvorbe plodu.

Nedostatok: – symptómy pri nedostatku horčíka sa podobajú deficitu dusíka, preto treba sledovať oba prvky v tomto prípade. Listy strácajú zelenú farbu a v oblasti žiliek sa objavuje žltkasté sfarbenie. Pri nedostatku horčíka rastlina neskôr kvitne a samotné kvety sú slabo sfarbené. 

Nadbytok: – jediné mínus pri nadbytku je znížený príjem fosforu a vápnika.

6, Síra (S)

Ďalší stopový prvok podporujúci rast našich chilli. Pôsobí v náväznosti s dusíkom.

Nedostatok: – nedostatok si všimnete na mladých listov, ktoré sú slabo zelené až žlté.

Nadbytok: – príliš veľa síry spôsobuje zlú vodivosť vody v bunkách.

7, Železo (Fe)

Veľmi dôležitý prvok. Pôsobí ako katalyzátor pri tvorbe chlorofylu (zeleného farbiva v bunkách rastlín). Zúčastňuje sa pri aktiváciách enzýmov v rastline.

Nedostatok: – prejavuje sa ako žlté sfarbenie okolo žiliek na listoch, pričom samotné listové žily sú zelené. Vysoký obsah fosforu negatívne ovplyvňuje príjem železa.

Nadbytok:železo ako nadbytok v rastlinách je veľká vzácnosť.

nedostatok zeleza
Obrázok č.5 – typické symptómy pri nedostatku železa.

8, Mangán (Mn)

Základná látka pri tvorbe enzýmov a chlorofylu.

Nedostatok:  – veľmi podobné ako pri nedostatku železa, len sú menej viditeľné. Charakteristické žlté žilky sa objavujú na hornej strane listu, avšak musíte dobre rozlíšiť, či sa jedná v tomto prípade o nedostatok mangánu alebo železa.

Nadbytok: – u rastlín sa neobjavuje.

9, Zinok (Zn)

Veľmi dôležitý ako katalyzátor pri tvorbe bielkovín a sacharidov. Veľmi významnú úlohu má pri tvorbe hormónov.

Nedostatok: – rast a tvorba listov je menšia, častokrát listy vo väčšej miere umierajú. Malé rastliny sú zakrpatené.

Nadbytok: – dá sa pomerne ľahko určiť – listy sa skrúcajú do hora.

10, Bór (B)

Podobne ako zinok, tak aj bór pôsobí ako katalyzátor pri tvorbe sacharidov a bielkovín. Má pozitívny účinok pri príjme živín a vody, reguluje delenie buniek v rastline. Tvorba kvetov sa bez tohto prvku nezaobíde.

Nedostatok: – mladé listy odumierajú pokrútené. Vývoj koreňov je slabý a koreňový obal je malý. Pri malom množstve bóru sa zhoršuje transport cukru a živín v rastline. Na prítomnosť bóru negatívne vplývajú hlavne extrémy – príliš suché alebo vlhké prostredie, príliš kyslá alebo zásaditá pôda.

Nadbytok:spôsobuje zvýšenú citlivosť listov. Okraje listov sa ľahko lámu.

11, Meď (Cu)

Katalyzátor pre sacharidy a bielkoviny .Chilli potrebujú meď hlavne pri tvorbe chlorofylu a semien. Ak chcete zabezpečiť rastlinám dostatok medi, kúpte organický materiál alebo humus.

Nedostatok: – zvädnuté mladé listy, pri kvetoch môžete pozorovať suché pupene okvetných listov. Častokrát rastlina umiera.

Nadbytok: – zriedkavé.

12, Kremík (Si)

Prítomnosť kremíka posiluje rastlinné tkanivá a odpudzuje nielen hubové ochorenia, ale aj škodcov.

13, Chlór (Cl)

Zohráva dôležitú úlohu pri regulovaní osmotického tlaku v bunkách. Rastlina síce nepotrebuje veľa chlóru, a preto väčšie množstvo alebo nadbytok v rastline pôsobí toxicky. Chlór netreba umelo dodávať, je prítomný vo vode.

Všetky prvky rastlina potrebuje na dosiahnutie optimálneho rastu počas pestovania. Pri dodržaní hnojenia a dodávania potrebných živín sa Vám paprička odvďačí bohatou a hlavne štipľavou úrodou. Obrázkové prílohy sme stiahli z internetu (aby ste si vedeli predstaviť symptómy), nakoľko sa v našej škôlke nenašla žiadna zanedbaná chilli.

zdroj: Keith Robert – How to hydrophonics

@Chillibrothers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *