Ahojte chillibratia,
Naposledy sme sa bavili o živinách v pôde a ich účinkoch na naše sadenice. S tým súvisí samozrejme aj dodávanie živín do pôdy – hnojenie. V dnešnej dobe existuje veľké množstvo hnojív a spôsobov hnojenia. V tomto článku sa nebudeme všetkým venovať. Prezradíme si len základné typy hnojenia. Viac sa zamriame na organické hnojivá, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a majú ten správny účinok pre naše rastlinky.
Čo sa týka hnojenia, veľmi dôležité je dodržiavať dávkovanie. Platí to pri komerčných hnojivách zo záhradkárstiev, ako aj pri domácom hnojení. Základné rozdelenie hnojív podľa zloženia je: organické, anorganické a agrominerálne.
V dnešnej dobe si „bohužiaľ“ musíme dávať pozor aké ovocie, resp. zeleninu konzumujeme. Nie je dôležitý len pôvod, ale aj spôsob pestovania. Iste ste sa viacerí stretli s nahnívajúcimi paradajkami, ktoré sa podobajú umelým dekoráciám alebo ovociu bez chuti. Práve kvôli týmto veciam sa čoraz viac ľudí vracia k záhradkárčeniu a pestovaniu si vlastnej zeleniny, či ovocia. Opäť objavujú krásu stráveného času pri niečom tvorivom a ten pocit zadosťučinenia, keď ochutnajú plody svojej námahy a dokonca si ho odtrhnú priamo sami.
A práve preto, ak chcete konzumovať zdravé a chutné plody, dbajte na to, aby ste svoje rastlinky hnojili organickými tzv.: Bio hnojivami. My sme zopár skúšali a radi sa podelíme o naše skúsenosti s Vami.
Skôr ako niečo pohnojíte, dbajte na prípravu pôdy kam rastliny sadíte. Príprava pôdy Vám uľahčí starostlivosť a Vaši miláčikovia sa Vám za to odvďačia. Tu je zopár tipov, ktoré by ste mali dodržiavať:
- pôdu si pripravte už na jeseň – rýľovaním, nech sa pekne prevzdušní. Rastliny majú radi ľahšiu pôdu.
- neprelievajte rastliny. Korene potrebujú dýchať a pri prelievaní vznikajú plesne a prostredie pre šírenie chorôb.
- Ak už polievate, tak to nerobte studenou vodou priamo z vodovodu, či studne. Napustite si vodu jeden deň dopredu do nádoby a nechajte ju odstáť. Rastliny nemajú rady studenú sprchu, ktorú im takáto voda spôsobí.
- Ak už rastliny máte v pôde zasadené, tak ich nepolievajte rozprašovačom ako izbové rastliny. Vytvorí sa tak na povrchu škrupinka a tá bráni vzduchu a vode prenikať dole ku koreňom. Nebojte sa rastliny zalievať záhradnou krhlou alebo inými nádobami.
Tak to bolo zopár rád k príprave a starostlivosti o pôdu a vlahu. Dôležité je: hnojíme len vtedy, keď si to rastlina resp. pôda vyžaduje a nie zo zvyku! Ak už však dôjde k prihnojovaniu, rastlinky potrebujú Vašu pomoc, máme pre Vás pár tipov bio hnojív:
1, KOMPOST – sú zvyšky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Obsahuje obrovské množstvo živín a minerálnych látok. Samozrejme, vhodný kompost síce zapácha, nie však ako napr. skazené vajcia, hlavne treba dávať pozor na to, čo hádžete do kompostu.
2, RAŠELINA – bežne dostupná v obchodoch. Výborne zadržiava vlahu a živiny aj pri intenzívnejšom zalievaní. Dobre spravíte, ak ju zmiešate s Vašou pôdou. Pokiaľ bývate blízko lesa, tak pri jednej z prechádzok si skúste nabrať pôdu v päte dvoch protiľahlých svahov – tam sa hromadí veľa živín a je to voľne dostupné bez námahy.
3, KOKOS – v poslednej dobe stále obľúbenejšia vec. Kokos síce neobsahuje žiadne živiny, ale tvorí skvelé médium pri ich transporte. Dodržujte pomer 1:5 kokosu k pôde, pretože pri väčšom množstve kokosu v pôde budete musieť častejšie zavlažovať.
4, ROHOVINA – dusíkaté hnojivo podporujúce hlavne rast koreňov. Podporuje aj mikroorganizmy a správnu mikroklímu v pôde. V pôde sa uvoľňuje po dobu pol roka.
5, KOSTNÁ MÚČKA – fosforové hnojivo podporujúce tvorbu kvetov. Je tvorené z pomletých kostí a vyznačuje sa pomalým účinkom. V pôde dokáže ostať až 3 roky.
6, DREVENÝ POPOL – používať hlavne pri nedostatku vápnika v pôde. Na rozdiel od uhoľného popola neobsahuje ťažké kovy a ani iné nebezpečné látky. Používajte skôr popol z listnatých alebo ovocných stromčekov. Popol rozpustite vo vode v pomere 1:60 alebo 1:40 podľa potreby.
7, VÁPENEC – Možno ho kúpiť v každom záhradkárstve (najlepšie v práškovej form). Obsahuje 55% vápnika a 35% horčíka. Celkovo sa rozpúšťa asi pol roka, preto je taktiež vhodné zapracovať toto hnojivo už na jar alebo potom min. mesiac pred výsadbou.
Stále dobré a populárne sú konský, slepačí a kravský hnoj. Tieto hnojivá sa dajú zohnať od pestovateľov alebo jednoducho od niekoho, kto tie zvieratá chová. Sú to veľmi silné hnojivá, ktoré pri nesprávnom načasovaní a dávkovaní spália všetko na záhrade. Najlepšie ich riediť s vodou 1l hnojiva na 10 litrov vody. Zapracovanie hnojiva robte na jeseň pred zazimovaním záhrady.
Na záver len zopár slov. Organické hnojivá sú síce zdravšie ako chemické zlúčeniny alebo lacné zahraničné napodobeniny, avšak aj tu platí pravidlo dodržiavania dávkovania. Riaďte sa podľa balenia alebo rád skúsenejších záhradkárov, inak môže mať táto činnosť opačný efekt. Tak teraz to už len správne pohnojiť! 🙂
@Chillibrothers