Site Overlay

Umelé osvetlenie – indoor pestovanie

Ahojte Chillimajstri,

V predchádzajúcom článku sme si povedali dôležité informácie potrebné pre presádzanie chilli papričiek.

V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo rastlinky potrebujú k svojmu rastu, k tomu aby boli mocné a zdravé – dostatočne pripravené na skrášľovanie našich záhonov, lán, atď… . Najprirodzenejším zdrojom svetla sú slnečné lúče. V týchto dňoch, kedy sú naše chilli v tejto rastovej fáze, dostávajú pomerne málo slnečného svetla. Práve pre tento dôvod je vhodné, siahnuť po umelých zdrojoch.

svetlo

Obrázok vľavo je jasným dôkazom potreby dostatočného množstva svetla pre správny rast papričiek. Na ukážku sme použili dve rastlinky rovnakého druhu (Jalapeno Senorita). Obe papričky vyklíčili v rovnaký čas v rovnakých podmienkach. Následne sme ich umiestnili tak, že menšia z nich bola umiestnená pri zdroji svetla. Väčšiu z nich sme umiestnili ďalej od zdroja. Bola nútená sa naťahovať, aby si mohla vychutnať rovnaký príliv energie zo svetla.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paprička sa najviac poteší slnečným lúčom. Po dobu 11-14 hodín zbiera rastlinka zo svetla energiu (prebieha fotosynteza), ktorú v čase noci využíva na  svoj rast. Faktory ovplyvňujúce fotosyntézu sú vlnová dĺžka a intenzita svetla. Pre nás je prvoradá vlnová dĺžka svetla v rozsahu 380-720nm (viditeľné svetlo). Rastlinka je schopná vnímať svetlo rôznej vlnovej dĺžky. Fialová až modrá zložka spektra (380-480 nm) povzbudzuje rastlinku k natáčaniu listov a rastu k zdroju svetla (fototropizmus). Ak chceme, aby sa naše papričky v tomto období rozrastali, bujneli, mocneli, – budú vďačné za zelenú zložku svetla (vlnová dĺžka 510-550 nm). V prípade, že sa rozhodnete chillipapričku pestovať v interiéri až do jej plodného obdobia, vyberte si svetlo s najväčším obsahom  červenej zložky (630-750) – vhodná pre bohaté okvitnutie rastlín a rast (podporuje asimiláciu rastlín a tvorbu chlorofilu).

Intenzita osvetlenia (jednotkou je lux – lx) je výsledkom pôsobenia svetelného toku dopadajúceho na plochu. Pri intenzite osvetlenia hrá dôležitú úlohu vzdialenosť od zdroja svetla. Treba však myslieť na to, že zdroj svetla vyrába aj tepelnú energiu, ktorá by nám mohla nadmerne vysúšať substrát. Z tohto dôvodu je potrebné svetlo umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od rastliniek (cca 0,4-0,5 m). Kvôli porovnaniu si uvedieme  niekoľko typických intenzít osvetlenia:

[row class=“row-fluid“]
[col class=“span6″]Jasný slnečný deň[/col]
[col class=“span6″]100 000 lx[/col]
[/row][row class=“row-fluid“]
[col class=“span6″]Zamračený letný deň[/col]
[col class=“span6″] 20 000 lx[/col]
[/row][row class=“row-fluid“]
[col class=“span6″]Letný deň v tieni[/col]
[col class=“span6″] 10 000 lx[/col]
[/row][row class=“row-fluid“]
[col class=“span6″]Mesačný svit[/col]
[col class=“span6″]  0,25 lx[/col]
[/row]

Pri výbere vhodného zdroja umelého osvetlenia nám pomôže fotometrická veličina – svetelný tok (jeho jednotkou je lumen – lm). Výrobcovia zdrojov svetla udávajú práve hodnotu tejto veličiny na obaloch výrobkov.  Hodnota udávaná výrobcom je dôležitým merítkom pri výbere svietidla pre ľudské oko. Avšak pomôže, ak budeme poznať svetelný tok, či intenzitu osvetlenia pre nami požadované vlnové dĺžky. Pre lepšiu orientáciu a porovnanie hodnôt intenzity v tabuľke, si na konci článku uvedieme v Príklad č.1, výpočet intenzity osvetlenia (lx) zo svetelného toku (lm).

Na trhu so svetlom, sa dnes pohybuje množstvo variant umelého osvetľovania. Od klasických žiaroviek (spotrebúvajú veľkú časť energie na výrobu tepla), cez halogénové žiarovky, kompaktné žiarivky, LED žiarovky až po výbojky.

svetlo3Klasické žiarovky  spotrebúvajú veľké množstvo energie na výrobu tepla. Účinnosť žiarovky je 9-13 lm/W. Považujeme ich za nevhodné pre pestovanie papričiek.

 

 

 

 

svetlo4Kompaktné žiarivky sú vhodným doplnením pri nedostatočnom slnečnom osvetlení. Produkujú malé množstvo, pre nás, odpadového tepla. Ich farebné spektrum je pre rastlinku aspoň povzbudzujúcim doplnkom. Nimi produkované svetlo nedokáže presvetliť rastlinku. Osvetľuje len povrch rastliny, nedokáže preniknúť hlbšie. Účinnosť kompaktných žiariviek je cca 65 lm/W.

LED diódy osadené či už v žiarovkách, trubiciach, ba dokonca v paneloch, sú  progresívnou metódou prisvecovania. Je možné si panel s LED diódami (jeho farebné spektrum) vyskladať podľa požiadaviek rastlín. Ich účinnosť je tiež presvedčivá cca 100 lm/W.

Halogenidové výbojky produkujú svetlo modrej farby. Výbojkou ponúkané farebné spektrum je vhodné pri zakoreňovaní rastliniek, podporuje schopnosť otáčania sa listov a rast k zdroju svetla (fotoprotonizmus). Aj napriek ich príťažlivému svetelnému využitiu 80-100 lm/W sa pri tomto druhu umelého osvetlenia budeme musieť popasovať s nežiaducou prílišnou teplotou zdroja. Ak sa rozhodnete pre ich použitie, nezabudnite dostatočne vetrať.

Sodíkové výbojky existujú vysokotlakové a nízkotlakové. Nás budú zaujímať vysokotlakové. Po zahriatí vytvárajú žlté, či ružovo-oranžové svetlo, vhodné pre obdobie bujnenia a kvitnutia. Účinnosť vysokotlakových sodíkových výbojok dosahuje je 80-150 lm/W.

svetlo5Neónové svetlá sú veľmi rozšírené medzi pestovateľmi. Neónové trubice produkujú studené biele svetlo širokého spektra farieb. Ich účinnosť je cca 75 lm/W.

 

 

 

 

Je príjemné sa dozvedieť o problematike svetla a jeho vnímania rastlinami čo možno najviac. Stretáme sa s rôznymi hodnotami, ktoré nám pomáhajú pri výbere niektorého z ponúkaných druhov osvetlenia. V neposlednej miere je zaujímavé  všímať si aj ekonomické hľadisko. Práve náklady nás vo veľkej miere presviedčajú o použití menej vhodného typu umelého zdroja svetla. Dovolíme si náklady rozdeliť na okamžité (cena umelého zdroja svetla) a dlhodobé (spotreba energie pri používaní umelého zdroja svetla). Na konci článku je Príklad č.2, v ktorom je uvedený názorný príklad, ako si môžete prepočítať spotrebu elektrickej energie vami vybraného zdroja svetla.

Aké možnosti nám dáva použitie umelého zdroja svetla pri pestovaní? Je to možnosť pripraviť si chillirastlinku v najlepšej miere na jej ďalšie pestovanie v exteriéri. Ponúka nám tiež možnosť pestovať rastlinky v interiéri s nedostatkom slnečného svetla počas celého vegetatívneho obdobia. Neopísateľný relax pri pohľade na zdravé osvetlené papričky.

 Prajeme Vám veľa zdaru pri pestovaní vašich chillipapričiek. Aktuálne prajeme dobrý výber vhodného osvetlenia. Ak sa nebudete vedieť rozhodnúť, alebo Vám napadne otázka, či dotaz, napíšte nám na info@chillibrothers.sk.

Priklad č.1:

Máme svietidlo s príkonom 2x36W. Jemu odpovedá svetelný tok 2x2800lm (Ra=96). Vzdialenosť nášho zdroja od osvetlenej oblasti je 0,5m.

5600lm/4π*(0,5m*0,5m) = 1780lx

Z toho vyplýva, keď použije umelý zdroj svetla so svetelným tokom 4600lm, dosiahneme intenzitu osvetlenia o veľkosti 1780lx. Je to 1/6 z intenzity osvetlenia dosiahnutej v letných mesiacoch v tieni.

 Príklad č.2:

Máme svietidlo s príkonom 2x36W. Počet hodín, počas ktorých svietime je 14hod/deň. V tomto príklade svietime len jeden deň. Cenu el. energie predpokladajme 0,08Eur za 1kW/h. Predpokladáme, že budeme svietiť jeden mesiac – 31 dní po 14hod/deň.

Príkon:   2*36W = 72 W  =  0,072kW/h

Spotrebu za jeden deň výpočítame podľa vzorca:   príkon*počet hodín*cena1kW/h = 0,072kW/h * 14hod * 0,08Eur = 0,081 Eur/deň

Spotreba za jeden mesiac:  0,081 Eur/deň * 31dní/mesiac = 2,50 Eur

Ak si urobíte podobný výpočet pre vaše cenové hladiny el. energie, sami zistíte, že spotreba tohto svetla je v pomere cene spotrebovanej energie ku kvalite rastlinky nepatrná. Cena použitá v prepočte, má len orientačný charakter.

 

@Chillibrothers

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *